Ranking kredytów hipotecznych

Każdego roku około dwustu tysięcy Polaków bierze na siebie zobowiązania wynikające z kredytu hipotecznego. W większości przypadków są one brane ze względu na zakup mieszkania. Z tego powodu warto prześledzić warunki, na jakich oferują swoje kredyty banki. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który bank przygotował najkorzystniejszą ofertę. Wynika to z kilku powodów:

 • wielkość kredytu
 • miesięczna wysokość raty
 • okres kredytobrania
 • wysokość wkładu własnego

Dlaczego warto przyjrzeć się rankingowi? Wybierając najtańszą ofertę można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Założenia kredytu hipotecznego

Tworząc ranking należy określić założenia. Ustalmy najbardziej powszechne warunki. Przyjmijmy, że bierzemy kredyt na 300 tysięcy złotych, na 20 lat i z dwudziestoprocentowym wkładem własnym. Otrzymamy taki kredyt, jeżeli będziemy posiadać stałe zatrudnienie. Mowa tu o umowie o pracę na czas nieokreślony. Takie stałe pozwolą nam przyglądnąć się ofertom banków i wybrać najlepszą.

Najtańsze oferty kredytów hipotecznych

Oto ranking banków oferujących najatrakcyjniejsze warunki dla kredytobiorców:

 1. BNP Paribas
 2. City Bank Handlowy
 3. Pekao BH
 4. ING Bank Śląski
 5. mBank
 6. Pekao S.A.
 7. Bank Pocztowy
 8. Santander Bank

Spośród wszystkich banków istniejących w Polsce najlepszą ofertę posiada obecnie BNP Paribas. Biorąc kredyt w tym banku na 300 tysięcy, będziemy musieli spłacić łącznie około 420 tysięcy złotych. Ponad 2 i pół tysiąca więcej zapłacimy za kredyt w City Handlowym. W Pekao Banku Hipotecznym z kolei taki kredyt to koszt 429 000 zł. Czwarty w zestawieniu jest ING Bank Śląski z kwotą spłaty wynoszącą 432 834 złote. Kredyt mBanku będzie nas kosztował o niespełna 15 tysięcy więcej niż w BNP Paribas. Pekao S.A. oferuje kredyt hipoteczny, w którym do spłaty będziemy mieli ponad 430 tys. złotych. Podobnie kolejny w rankingu Bank Pocztowy. Ostatnią wartą uwagi ofertą przyciąga nas Santander Bank. Jednak całkowity koszt kredytu jest już wyższy od lidera zestawienia o prawie dwadzieścia dwa tysiące zł.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, w rankingu ujęto osiem banków. Prezentują one oferty, które są warte zastanowienia. Godne wyróżnienia są banki niepobierające prowizji. Należą do nich: BNP Paribas oraz mBank. Natomiast najwyższą prowizję pobiera Santander. Wynosi ona aż 7 500 złotych. Trzeba pamiętać, iż rankingi kredytów hipotecznych zmieniają się. Należy na bieżąco śledzić zestawienia ofert, aby nie przeoczyć naprawdę dobrych propozycji. Takie zestawienia aktualizowane są średnio raz w miesiącu.

Zobacz także: http://tematyfinansowe.pl/jak-wybrac-kredyt-hipoteczny/